Astrolabium

image
(Kliknij obrazek aby posłuchać lub pobrać album)



Od początku dziejów Człowiek zadawał sobie pytanie o pochodzenie i miejsce w świecie który go otacza.

Historia ludzkości to w dużej częsci poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie.
Równie stara i ponadczasowa jak samo pytanie jest teza o poza ziemskim pochodzeniu ludzkości podejmowana już w najstarszych znanych religiach (min.Hinduiźmie) .

Pytanie o to kim jesteśmy i historia naszych dociekań o miejsce naszego gatunku na Ziemi i we wszechświecie od zawsze inspirowało największych myślicieli minionych wieków oraz współczesną naukę.

Uderzające podobieństwo układu piramid w Gizie do układu gwiazd w pasie Oriona zwłaszcza w czasach gdy je budowano (przypuszczalnie około 
2 500 roku p.n.e.choc uważa się,że plan kompleksu mógł powstac nawet 8 000 tysięcy lat wcześniej) czy starożytne miasta zbudowane z idealnie dopasowanych bloków w sposób niemożliwy do wykonania bez współczesnej technologii to tylko wybraneprzykłady zagadkowej przeszłości
...

Przeszłości,która podsuwa różne wskazówki i interpretacje nie dając jednoznacznych odpowiedzi na pytania od zawsze trapiące ludzkość.

Zarówno ten temat jak i historia astronomii oraz astrologii dały nam pomysł na cały zamysł tego albumu.
Tytułowe astrolabium to przyrząd astronomiczny,który zrewolucjonizował obserwację gwiazd.
O samym przyrządzie przeczytacie w recenzji płyty na łamach dwumiesięcznika "Urania - Postępy astronomii"
image
Galeria :
Recenzje płyty :

"Astrolabium to bardzo praktyczny przyrząd astronomiczny. Liczba możliwych zastosowań jest naprawdę imponująca. Co prawda czasy jego świetności minęły parę wieków temu, ale wciąż robi spore wrażenie na osobach, które zechcą zadać sobie trochę trudu, by zrozumieć jego działanie.

Skonstruowanie pierwszego astrolabium przypisuje się Hipparchowi (II w. p.n.e.), ale są i tacy, którzy wolą za konstruktora, a raczej konstruktorkę tego instrumentu, uważać Hypatię (IV w. n.e.), chociaż źródła historyczne wspominają o jej uczniu Synesiusu, który udoskonalił istniejący już przyrząd.

Masową produkcję i spopularyzowanie tego instrumentu zawdzięczamy rzemieślnikom arabskim około X w. n.e. W wiekach średnich astrolabium na dobre zadomowiło się w Europie i zapewne było w posiadaniu każdego światłego człowieka nauki lub… snoba.

Bez tego przyrządu trudno wyobrazić sobie sukcesy ówczesnych dalekich wypraw i wielkich odkryć geograficznych. Może warto jeszcze tylko przypomnieć, że najsłynniejsza para uczonych a zarazem kochanków średniowiecza — Heloiza i Abelard — postanowili dać swemu synowi na imię… Astrolabiusz!

 Gotard — Astrolabium

Nie powinno więc chyba nikogo zdziwić, że astrolabium stało się także inspiracją dla członków zespołu Gotard. Jego trzon stanowią dwaj muzycy: Jacek Kul i Tomasz Marc. Obecnie towarzyszą im wokalistki ukrywające sie pod tajemniczymi imionami Lamia i Darkgrace.

Zespół tworzy muzykę elektroniczną będącą skrzyżowaniem dark ambientu z muzyką dawną. Muzycy nie ukrywają swoich fascynacji podróżami i czasami średniowiecza. Nagrywają płyty od 2005 roku, a szóstą z kolei wydali dokładnie w 5 rocznicę istnienia swego projektu i udostępnili ją w całości w Internecie (http://www.jamendo.com/pl/album/72301). Zatytułowana jest właśnie „Astrolabium”.

Taki też tytuł nosi pierwszy instrumentalny utwór zawarty w albumie. To swoisty hołd złożony wynalazkowi, który z pewnością odegrał kluczową rolę w rozwoju astronomii i nie tylko. Dźwięki syntezowanego instrumentu strunowego nieodparcie kojarzą się z twórczością legendarnej grupy "Dead can dance", choć brak im tego charakterystycznego nerwu. Muzyka z płyty „Astrolabium” jest dość spokojna, ale potrafi być niepokojąca. Miłośnikom kosmicznych, przestrzennych klimatów zapewne przypadną do gustu kompozycjeTerra IncognitaCosmic Exile czy zamykający album Orion.

Mnie jeszcze szczególnie przypadł do gustu utwór Infernum. Tytułowe „infernum” zdaniem autorów to wszystko, co zniechęca człowieka do poznania: strach przed niewiadomym oraz piekło jako ważny symbol chrześcijaństwa (i pewnego rodzaju narzędzie w przeszłości). Utwór ten powstał początkowo specjalnie na potrzeby pierwszej kompilacji internetowego wydawnictwa (netlabelu) 3Loop.rec, z którym Gotard współpracuje od dłuższego czasu (kiedyś już pisałem tu o twórczości innego muzyka związanego z tym netlabelem a występującego pod pseudonimem Qlhead).

Od kilku miesięcy płyta „Astrolabium” znajduje się w moim zestawie ulubionych „kołysanek” na dobranoc. Polecam!

Jacek Drążkowski (Źródło: „Urania — PA” nr 4/2011)"

Video :
Astrolabium
Infernum
Pierwszy nagrany do albumu utwór "Infernum" pojawił się także na kompilacji V/A - 3LOOP vol.1 dostepnej tu :

Nieco później nakręciliśmy pierwszy klip video bez wykorzystania animacji i poraz pierwszy daliśmy sie bardziej poznac ;)
Tytuł odnosi sie do przejścia naszych przodków na nowa wiarę (chrześcijaństwo).

Nowa cywilizacja zmieniła wszystko choć paradoksalnie wchłonęła badzo wiele elementów dawnego świata z którym walczyła...
The cross on the horizon.
Następnym klipem było tytułowe "Astrolabium" w którym próbwaliśmy połączyć elementy prostej animacji i filmu.
Taki zamysł towarzyszył nam również przy ostatnim klipie do płyty czyli "Terra Incognita.
Terra Incognita

-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Płyta została wydana na 6lecie istnienia projektu i z tej okazji całość materiału udostępniliśmy całkowicie za darmo :)

Obok wersji internetowej jest także wersja pudełkowa CD

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tracks :

1.Astrolabium 

2.Immortal Sun

3.The cross on the horizon

4.Terra Incognita 

5.Infernum

6.Crucified heart

7.Alter Ego

8.The missing gods

9.Odyssey

10.Astrum

11.Orion

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW