Blog

Cyrk bez zwierząt - Bojkot rozrywki kosztem cierpienia!

2012-07-11 23:41:41, komentarzy: 2

Powoli rozkręca się sezon na cyrki z udziałem żywych zwierząt.

 

Co w tym złego zapytacie ?


Cyrki to swoiste obozy pracy i tortur dla występujących tam zwierząt i w takich słowach nie ma żadnej przesady...

 

"Gdyby ludzie wiedzieli, co kryje się za kulisami tego kolorowego, cyrkowego świata ze zwierzętami, nigdy więcej nie poszliby do cyrku."

 

- Były treser, Elmar Osterberg.

 

Rażone prądem,bite i ostatecznie chore psychicznie (zestresowane) wchodzą na scenę robiąc nienaturalne pozy w obawie przed kolejna karą.


W Polsce były już głośne sprawy i zakazy wjazdu danego cyrku np w Łodzi ale wystarczyłoby zajrzeć za tyły jakiegokolwiek namiotu cyrkowego by zobaczyć rażące łamanie praw zwierząt.


Przestraszone oczekują w ciasnych klatkach kolejnego "wesołego pokazu".
Niektóre próbują popełnić samobójstwo uderzając głowa o kraty inne maja chorobę psychiczną widoczną najbardziej u słoni.

 

 

Pomimo apeli i prób zmiany prawa doczekaliśmy się jedynie zalecenia z Kuratorium Oświaty dzięki któremu przynajmniej w szkołach zakazane jest reklamowanie takich cyrków.

 

szkoła

 

 

 

Być może natrafiliście na kolorowe ulotki cyrku Europa czy innego z charakterystycznym "dzieci do lat 12 gratis!"
Ten promocyjny napis można by uznać za symbol szalonej hipokryzji i egoizmu jakim jest przyzwolenie na funkcjonowanie takich cyrków.

 

cyrk korona europa zaleski

 

"Jak sprawić, aby trzystukilogramowy niedźwiedź w kolorowym kapeluszu i ubrany w spódniczkę wszedł na rower i jeździł nim po arenie? Jak sprawić, aby panicznie bojący się ognia tygrys skoczył przez płonącą obręcz? aby słoń jeździł na wrotkach?, aby małpa paląca cygaro zatańczyła? lub aby stado lam posłusznie zataczało kręgi wokół areny podążając ze sobą gęsiego? Można to uzyskać nie dzięki słownym argumentom czy za pomocą nagród i przysmaków. Jedynie poprzez poniżenie zwierzęcia, zadanie mu bólu, zniszczenie w nim pierwotnych instynktów; przez stosowanie wymyślnych kar i wywieraniu na nim ciągłej presji. Nosi to nazwę „tresura”.

Pałki pod napięciem elektrycznym, uderzanie rózgami, bicie żelaznymi prętami i hakami, odmawianie wody i żywności, kopanie, zamykanie w metalowych klatkach, przywiązywanie łańcuchem, trzymanie klatek na słońcu to tylko niektóre z elementów tej „tresury”. Zwierzęta w cyrku cierpią na poważne zaburzenia psychiczne, często są przemęczone i zaniedbane. Ich poszarpana i przerzedzona sierść skrywa liczne blizny, szczególnie w okolicach grzbietu."*

 

*Ze strony :


http://komiteto.blogspot.com/2010_09_01_archive.html

 

Warto pokazywac małemu człowiekowi jakimi jesteśmy hipokrytami ?
Warto uświadamiać młodych że zwierzęta "po to są" (więc nie maja żadnych praw)?

 

cyrk europa korona zaleski inne


*http://komiteto.blogspot.com/search/label/Cyrk%20ze%20zwierzetami

 

Co możemy zrobić?

 

Pozotaje PROMOWAĆ BOJKOT CYRKÓW WYKORZYSTUJĄCYCH ZWIERZĘTA.

 

W wielu krajach taka rozrywka jest zabroniona jednak w Polsce nadal przyzwalamy na to by żywe zwierze było rzeczą - przedmiotem do zarabiania kasy.

 

PISZCIE O TYM (każdy mój wpis tego typu czy film zamieszczony na YT przez organizacje ekologiczne można dowoli kopiować i wklejać na swój blog czy np FB dla ułatwienia)

 

To nic nie kosztuje.

 

Akcja na FB :

 

https://www.facebook.com/events/324285477632149/

 

Zróbmy trochę szumu wokół tego bo jedyna szansa dla zwierząt nie znających nic poza strachem jest odbieranie popularności cyrkom przez promowanie prawdy o nich.

 

słonie korona zaleski europa inne


AKCJA :

Potrzeba wielu chętnych którzy zrobią prosty gest - napiszą o tym na blogu/forum w każdym miejscu gdzie się da lub choćby zalinkują film powyżej lub przykładowy artykuł w temacie (oczywiście warto do tego zachęcić znajomych).

 

Przydadzą się niepozorne choć skuteczne inicjatywy

jak tzw."wydarzenia" na FB (np.hasło "Polska BEZ cyrków z dzikimi zwierzętami" lub inne i krótka notka o tym oraz prośba o rozpowszechnienie info)

 

Do znalezienia są również adresy mailowe polityków
(choćby przy okazji akcji na stronach eko.)
Można więc zawalić im skrzynki prostym pytaniem - dlaczego cyrki wykorzystujące zwierzęta maja wstęp na teren gmin i miast w Polsce (!?)

Nawet jeśli pisanie o tym i różnego rodzaju akcje,które - mam nadzieję - stworzą wspólną siłę przeciwko takiej "rozrywce" będzie musiało potrwać wiele miesięcy to na pewno warto spróbować.

 

Temat nie jest popularny - Zmieńmy to!

Tyle na pewno każdy z Was może.


Inaczej okrucieństwo zasłonięte kolorowa reklamą z napisem "dzieci do lat 12 wstęp gratis" nadal będzie odbierać resztki godności zwierzętom...

 

..A nam resztki człowieczeństwa.

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • ANNA 22:07, 18 sierpnia 2012

    TAK TRZEBA WALCZYC O GODNOSC I ZWIERZAT....S T O PPPPPP...!!!!!

    Odpowiedz
  • KRZYSZTOF 21:38, 28 października 2012

    PRZERAŻAJĄCE!!! TAKA CYRKOWA RZECZYWISTOŚĆ...PROTESTUJE !!! NIE CHODZĘ DO CYRKU...

    Odpowiedz
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW