Blog

Cyrk - Słowo o nieodpowiedzialności mediów.

2012-09-10 10:07:14, komentarzy: 1


TVN - jedna z najbardziej oglądanych i opiniotwórczych telewizji w Polsce lansuje znęcanie się nad zwierzętami !

Chyba warto to podkreślić teraz gdy tak wiele instytucji także państwowych potępia działalność cyrku tradycyjnego pomijając zakaz tej formy "rozrywki" w wielu krajach Europy.

Bardzo nieodpowiedzialna postawa redaktorów TVN skłania do pytania o ich wiedzę w temacie. O kompetencje i świadomość tego jak bardzo niszczą to o co z trudem od wielu lat walczą organizacje i prywatne osoby zainteresowane tym by prawa zwierząt były szanowane choć w minimalnym stopniu.


Wiadomo,że jakiekolwiek zmuszanie zwierząt do występów nawet w myśl obecnego prawa jest wykroczeniem/przestępstwem.
Wiadomo,że słonia do "pokazów" żaden cyrk nie zmusi inaczej niż prądem i biciem...
Wiadomo,że te zwierzęta całe życie spędzają w ciasnych klatkach i przestraszone na scenie na przemian...

 

Bite,zastraszane i zmuszane do bezustannych występów w otoczeniu głośnej muzyki i rozbawionych ludzi szybko zapadają w choroby psychiczne.

Wiadomo też, że wiele cywilizowanych krajów zakazało już dawno XIX wiecznej rozrywki zwanej cyrkiem tradycyjnym.

 

 

Od niedawna telewizja TVN emituje program o kulisach cyrku Europa.
Oczywiście nie zobaczymy tam metod tresury zwłaszcza dużych dzikich zwierząt.
Zobaczymy bajkę o dobrym cyrku.

 

Kilka lat temu konkurencyjny Polsat wycofał się ze wspierania cyrku tradycyjnego zawieszając emisję podobnego programu.

Także w TVP nie ma zbyt wielu informacji czy promocji (przynajmniej na razie), tymczasem TVN , który uchodzi za względnie obiektywne (i bardzo opiniotwórcze) medium, lansuje dręczenie zwierząt.

 

Redaktorów stacji TVN jak widac problem nie interesuje.

Program pokazuje rzekomą rzeczywistość zakulisową cyrku wykorzystującego zwierzeta jednak z pominięciem kluczowych rzeczy jak tresura (bicie,zastraszanie itd) czy chocby zwrócenie uwagi na warunki trzymania zwierząt - nieporównywalne do np.ogrodów zoologicznych. 

 

Co to oznacza w sytuacji kiedy tak wiele instytucji wyraża sprzeciw wobec wykorzystywania zwierząt na scenie i brutalnej tresury ?
W sytuacji kiedy Ministerstwo Oświaty od dawna uważa to za niehumanitarne i nie wskazane dla dzieci.

 

Czym jest dziś lansowanie działalności takich cyrków jak Korona,Europa,Arena czy słynny (także z kontrowersji wokół tresury zwierząt) Zalewski wobec walki szeredu instytucji  o poszanoanie godności zwierząt ?

 

Po raz pierwszy podobny cyrk dostał zakaz wjazdu w Bielsko-Białej.
Nieco potem inny z Łodzi choć dowodów na złe traktowanie zwierzat w takich cyrkach jest masa.

 

Cyrki bronią się bajką o nowoczesnym podejściu ,miłości do zwierząt (???) i ciężkiej pracy z nimi co akurat jest prawda w momencie gdy schorowane nerwowo zwierze trzeba po raz kolejny zmusić do występu i tak pozostawić w stanie zastraszenia tak by nie chciało uciec jak zdarzyło się już wielokrotnie np.w Zgierzu pod łodzią.

http://www.youtube.com/watch?v=kZ8ONHzwlOk&feature=related

"Dla mnie mógłby istnieć cyrk bez zwierząt" - taką proroczą wypowiedź dała już w 1994 roku gazecie Wyborczej Lidia Król, dyrektor Cyrku Korona.

Nie bez powodu także niektórzy treserzy rezygnują gdy już dotrze do nich co robią (stąd także sporo informacji na temat prawdziwych kulis cyrkowych).

W całej Polsce organizowane są apele i spektakle uliczne takie jak ten poniżej pokazujące prawdę o cyrkach.

 

 

Stowarzyszenia różnego rodzaju od dawna dostrzegają potrzebę zmiany fatalnego prawa pozwalającego na działalność takich cyrków.

Nie wiem czy do TVN poszło jakieś pismo w sprawie promocji działalności balansującej na progu przestępstwa,zakazanej w sporej części Europy i "nie zalecanej"przez polskie Ministerstwo Oświaty.

Dziwię się tak dużej nie świadomości (?) dyrekcji telewizji,która dokłada się do zwiększenia liczby widzów takich przybytków i tym samym

...wspiera okrucieństwo wobec zwierząt.

 

cyrk bez zwierzat

 

Apelujemy do redaktorów stacji TVN o zaprzestanie niszczenia pracy wielu instytucji i ludzi działających w obronie godności zwierząt poprzez promowanie fałszywego wizerunku zarówno cyrku Europa jak i innych cyrków tradycyjnych.


« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Krystyna 22:18, 29 kwietnia 2013

    Nie zgadzam się, cyrk jest potrzebny ludziom i to właśnie ze zwierzętami. Szkoda, że nie chcesz jechać do Afryki i ratować biednych małych słoniątek przed agresywnymi zwierzętami polującymi na nie. Lepiej zajmijcie się zwierzętami domowymi które często są bite i źle traktowane przez swoich właścicieli.

    Odpowiedz
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW